خوش مشرب ایران توافق اوباما ایرانی

خوش مشرب: ایران توافق اوباما ایرانی بین الملل پالیتیکو توافق هسته ای ایران

گت بلاگز اخبار سیاست خارجی برجام من را می‌کشد / افشای مکالمه ترامپ با نخست‌وزیر استرالیا

«توافق هسته‌ای من را می‌کشد»؛ بار دیگر بغض دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در گفت‌وگو با «مالکوم ترنبول»، نخست‌وزیر استرالیا ترکید. 

برجام من را می‌کشد / افشای مکالمه ترامپ با نخست‌وزیر استرالیا

افشای مکالمه ترامپ با نخست وزیر استرالیا: برجام من را می کشد

عبارات مهم : اروپا

«توافق هسته ای من را می کشد»؛ بار دیگر بغض دونالد ترامپ، مدیر جمهوری آمریکا در گفت وگو با «مالکوم ترنبول»، نخست وزیر استرالیا ترکید.

شرق نوشت: روزنامه «واشنگتن پست» روز پنج شنبه بخشی از گفت وگوی تلفنی ترامپ با نخست وزیر استرالیا در ٢٨ ژانویه ٢٠١٧ را منتشر کرد. در این گفت وگو ترامپ می گوید: «من نمی دانم که او (باراک اوباما) چه چیزی از این توافق های «استارت» و «برجام» عایدش می شد.

برجام من را می‌کشد / افشای مکالمه ترامپ با نخست‌وزیر استرالیا

من نمی دانم که این افراد را از کجا پیدا کردند تا با آنها این توافق های احمقانه را امضا کنند و این عنوان من را می کشد». ولی ترامپ از ترنبول پاسخ می شنود: «نه، شما نمی میرید!» ترامپ به نخست وزیر استرالیا از روزهای اول کاری خود می گوید: «این افراد در هفته اول کاری من، من را به عنوان یک رهبر ناکارآمد و ضعیف قلمداد می کردند و این جهت من کشنده است». اگر ترامپ فراموش نمی کند آن روزهایی که کاخ سفید علیه او بسیج شده است بود و گفته هایش را نقد می کردند، شاید ترنبول هم بی احترامی مدیر جمهوری آمریکا به خود را به این زودی ها از یاد نبرد.

ماجرای ترامپ و ترنبول

«این بدترین مکالمه امروز بود»؛ این گفته ترامپ است در آخر مکالمه اش با ترنبول در ٢٨ ژانویه (١٥ بهمن سال گذشته)؛ همان وقت روزنامه «واشنگتن پست»، شرحی از مکالمه تلفنی مدیر جمهوری آمریکا با نخست وزیر استرالیا را منتشر کرده بود؛ به نوشته این روزنامه، این مکالمه اگرچه به علت مشابهت ترنبول و ترامپ در تاجربودن، خوب شروع شد ولی با ناخرسندی دو طرف آخر یافت.

«توافق هسته‌ای من را می‌کشد»؛ بار دیگر بغض دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در گفت‌وگو با «مالکوم ترنبول»، نخست‌وزیر استرالیا ترکید. 

بخش حساس این مکالمه راجع به توافق دولت قبلی آمریکا با قبول بیش از هزارو ٥٠٠ نفر از پناه جویانی بود که استرالیا به اردوگاه های پناهندگان در خارج از خاک آن کشور اعزام کرده هست. ترامپ این توافق را مغایر سیاست مهاجرتی خود توصیف کرد ولی نخست وزیر استرالیا تأکید کرد دولت آمریکا باید به تعهداتی که در این مورد برعهده گرفته هست، عمل کند. قرار بود این مکالمه یک ساعت به طول انجامد ولی ترامپ با خشم به دليل گفته نخست وزیر استرالیا راجع به مهاجران، بعد از ٢٠ دقیقه، تلفن ترنبول را قطع می کند.

بعد از آن یک نماینده مجلس استرالیا این کار ترامپ را بی احترامی به نخست وزیر خوانده و تصویر ترامپ را روی پادری چاپ می کند. البته ترامپ در بهمن ماه سال گذشته در گفت وگوی تلفنی با «انریکه پنا نیتو»، مدیر جمهوری مکزیک، هم چنین رویه ای در پیش می گیرد و در زمینه مقابله با «آدم های بد در آنجا» انتقاد کرده و می گوید: «یک مشت آدم بد آنجا دارید و به اندازه کافی هم جهت متوقف کردن آنها کار نمی کنید. به نظرم ارتش شما از آنها وحشت دارد؛ نظامی های ما ترسی ندارند، بنابراین ممکن است من آنها را به آنجا بفرستم تا کارشان را تمام کنند». ترامپ نيک به ياد مي آورد زماني را که از ديوارکشي بين آمريکا و مکزيک مي گفت، اوباما در پاسخ به اين ايده اش گفته بود: «جهل و ناداني، فضيلت نيست». يا زماني که «جوزف بايدن»، معاون اول اوباما، خطاب به او گفت: «اکنون وقت آن رسيده است که مانند يک فرد بالغ واکنش‌ها کني». حالا ترامپ آن روزها را به ياد مي آورد و مي گويد: «اين عنوان من را مي کشد».

برجام؛ فاجعه محض

برجام من را می‌کشد / افشای مکالمه ترامپ با نخست‌وزیر استرالیا

ترامپ از اول مخالف سرسخت توافق برجام بود؛ او هويت سياسي خود را در مخالفت با برجام و دستاوردهاي دولت باراک اوباما تعريف کرده بود؛ از توافق با ايران و روسيه تا طرح درماني «اوباما کِر»؛ اگر دليل بي کاري آمريکايي ها را به رشد صنعت چين ربط مي داد و مي خواست بين آمريکا و مکزيک ديوار کشيده شود، در همه اينها يک چيز را جست وجو مي کرد: هويت جويي براي تاجري که هويتي در سياست آمريکا ندارد. ترامپ از وقت مناظره هاي انتخاباتي در مهر سال ١٣٩٥، در برابر هيلاري کلينتون، نامزد دموکرات، برجام را احمقانه ترين توافق در تاريخ توافق ها خوانده بود: «درباره ايران، شما اين کشور را از طريق احمقانه ترين توافقي که من در تاريخ توافق ها سراغ دارم، بسيار قدرتمند کرديد».

او سياست خارجي دولت اوباما را «فاجعه محض» خوانده و توافق هسته اي ايران را يکي از بدترين توافق هايي که در تاريخ امضا شده است هست، ناميد. ترامپ هنوز هم برجام را «توافق بد» و «يک طرفه» مي خواند. براي همين عزم جزم کرده تا از زير اين تعهد شانه خالي کند؛ همين دليل اختلافش با رکس تيلرسون، وزير امور خارجه دولتش است و دليل امضاي تحريم هاي ايران، روسيه و کره شمالي در روز چهارشنبه.

«توافق هسته‌ای من را می‌کشد»؛ بار دیگر بغض دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در گفت‌وگو با «مالکوم ترنبول»، نخست‌وزیر استرالیا ترکید. 

با ترامپ اختلاف نظر دارم

رکس تيلرسون، وزير خارجه آمريکا از اختلاف با رئيس جمهوري کشورش راجع به برجام، پرده برداري مي کند. اگر تيلرسون دو بار، يک بار در ارديبهشت و يک بار در تير پايبندي ايران به برجام را تأييد کرده، برخي از رسانه ها خبر دادند ترامپ هيئتي را در کاخ سفيد مسئول دستيابي به اين نتيجه کرده که تا پاييز، پايبندنبودن ايران به برجام را ثابت کند. ترامپ دو هفته گذشته براي بار دوم پايبندي ايران به برجام را تأييد کرد؛ ولی اخيرا در مصاحبه اي گفته اين کار را براي دور بعد انجام نمي دهد.

تيلرسون تاکنون موافق برجام بوده؛ او در ١٨ آوريل نامه اي به رئيس مجلس نمايندگان، «پل رايان»، ارسال کرده و به اطلاع کنگره رساند که ايران به تعهدات خود مندرج در برنامه جامع اقدام یکسان پايبند مانده است يا در ۲۹ ارديبهشت که اولين موعد اعلام پايبندي ايران به برجام بود، در نامه اي اين را اعلام کرد؛ ولي دونالد ترامپ در گزارش او دست برد و ادعاهايي راجع به پرسشها منطقه را به آن افزود. همين اختلافات موجب شد زمزمه هايي مبني بر خروج تيلرسون از کابينه ترامپ به گوش برسد؛ تيلرسون گزينه در خطر کابينه ترامپ هست؛ اگرچه او در کنفرانس خبري روز سه شنبه خود گفته است ايران روح توافق هسته اي را نقض مي کند؛ ولي آمريکا با متحدان خود همکاري مي کند تا مطمئن شود پایتخت کشور عزیزمان ایران اين توافق را کاملا اجرا خواهد کرد يا روابط خود را با دونالد ترامپ، «خوب» توصيف کرد و گفت در بيان ديدگاه هايش با او هيچ مشکلي ندارد.

برجام من را می‌کشد / افشای مکالمه ترامپ با نخست‌وزیر استرالیا

واکنش اتحاديه اروپا به ترامپ

يکي از دلايلي که ترامپ خود را منتقد توافق برجام مي خواند، اين است که او فکر مي کند کسي که از اين توافق بهره مي برد، اروپاست نه آمريکا؛ او اين گفته را در وقت امضاي توافق ايران با شرکت هواپیمايي «ايرباس» گفته بود.

شايد دليل سکوت او براي توافق ايران با شرکت «بويينگ» مسابقه به نفع آمريکا باشد. بعد از آمدن ترامپ به کاخ سفيد بارها فدريکا موگريني، مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا، از توافق برجام با عنوان «توافقي بين المللي» دفاع مي کند که هيچ کشوري به صورت يک طرفه نمي تواند راجع به آن تصميم بگيرد. وقتي ترامپ روز چهارشنبه تحريم هاي جديد عليه ايران را امضا کرد، سخنگوي فدريکا موگريني، مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا، از تعهد همه کشورها به توافق برجام گفت. «کاترين ري» گفت: «ما همچنان ادامه انجام تعهدات طرف ها در برجام را انتظار داريم».

رئيس کميسيون اروپا تصویر العمل نشان داد

اتحاديه اروپا به امضاي مصوبات اخير کنگره آمريکا از سوی رئيس جمهوري اين کشور که مشمول بر اعمال تحريم هايي عليه روسيه، ايران و کره شمالي مي شود، تصویر العمل نشان داد. به گزارش خبرگزاري «رويترز»، به دنبال امضاي تحريم هاي مصوب کنگره آمريکا عليه سه کشور ايران، روسيه و کره شمالي از سوی دونالد ترامپ، «ژان کلود يونکر»، رئيس کميسيون اروپا، نسبت به اين اقدام ابراز نگراني کرد. او گفت: «ما بايد از منافع اقتصادي خود در برابر آمريکا دفاع کنيم و اين کار را خواهيم کرد». به گفته يونکر، اين تحريم ها مي تواند تأثيري منفي بر نهادهاي اروپايي ازجمله شرکت هاي نفت و گاز داشته باشد و اين عنوان بر منافع اتحاديه اروپا اثر دارد.

آمريکا مي خواهد ايران از برجام خارج شود

ايران به امضاي قانون تحريم هاي آمريکا عليه ايران، روسيه و کره شمالي تصویر العمل نشان داد. سيدعباس عراقچي، معاون وزير امور خارجه ايران گفت: «هدف اصلي آمريکا از اعمال اين تحريم ها عليه ايران، ازبين بردن برجام است و ما نسبت به اين حرکت تصویر العمل بسيار هوشمندانه اي خواهيم داشت». عراقچي در گفت وگو با بخش خبري ساعت ٢١ شبکه يک سيما گفت: «کاري که امروز ترامپ انجام داد مورد انتظار بود و طبيعي بود قانوني را که کنگره تقريبا با اجماع تصويب کرده هست، او امضا کند و دليل اين عنوان تلقي اي است که در آمريکا نسبت به برجام و ايران وجود دارد».

بهرام قاسمي، سخنگوي وزارت امور خارجه، هم به دنبال امضاي لايحه تحريم هاي مجالس سنا و نمايندگان آمريکا عليه ايران گفت: «جمهوري اسلامي ايران در برابر نقض برجام از سوی آمريکا سکوت اختيار نخواهد کرد و به زودي سلسله کارها مقابله اي کشور از طریق مجلس شوراي اسلامي و دولت جمهوري اسلامي ايران اعلام خواهد شد… ولی بي شک جمهوري اسلامي ايران در دام توطئه هاي مثلث شوم استکبار – صهيونيسم و تروريسم وهابي نخواهد افتاد». علي اکبر ولايتي، رئيس مرکز تحقيقات استراتژيک مجمع تشخيص مصلحت نظام، هم گفت: «متحدان آمريکا موافق اعمال تحريم هاي گسترده اقتصادي عليه ايران و روسيه نبوده و درصدد مقابله با اين تحريم هاي بدون منطق هستند و ايران پيروز اين ميدان خواهد بود».

مهم ترين دغدغه ترامپ، يافتن راهي براي نقض برجام هست؛ اگرچه مجبور است به آن توافق پايبند باشد. گفت وگوي او با نخست وزير استراليا، اين فرضيه را تأييد مي کند. وقتي نخست وزير استراليا به ترامپ مي گويد: «واضح است توافق برجام آنچه شما مي خواهيد نبوده هست؛ ولی شما به آن پايبند خواهيد بود». ترامپ پاسخ مي دهد: «من چاره اي ندارم. من بايد بگويم که چاره اي ندارم جز اينکه به توافق رئيس جمهور قبل از خودم احترام بگذارم. من فکر مي کنم اين يک توافق وحشتناک هست؛ توافقي مضمحل کننده که من هرگز آن را امضا نمي کردم. اين يک شرمساري براي آمريکاست».

واژه های کلیدی: اروپا | ايران | توافق | مکالمه | آمريکا | استرالیا | استرالیا | دونالد ترامپ | توافق هسته ای

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog